Şarkıcı Albümleri
Şarkıcı İsimleri ve Albümleri, Tüm Şarkıcılar ve Tüm Albümleri. Tüm yerli sanatcı, grup ve şarkıcıların albümlerini, şarkı sözlerini, kliplerini bulabilirsiniz.En Son çıkan albümler ve klipler her zaman burada. Şarkı sözlerini okurken aynı anda videolarını da izleyebilirsiniz.


Biyografisi - Hayatı


Güncellenme, 06-04-20-09:52
Esasen Sivasli Ahmet Koç’un müzik hayati, ozan babasi Ozan Isa Koç’un âsik atismalarinda basliyor öncelikle. Alti yasindaki Ahmet Koç, ellerinde sazi, atisan âsiklari görünce, gelecekteki yolu da çizilmis oluyor. Bir de babasinin Bayrampasa’daki müzik dükkâni var ki, her çesit plakla dolu bu dükkânin da Ahmet Koç’un müzik hayatinda önemli bir yeri var. Ayni zamanda TC Kültür ve Turizm Bakanligi Devlet Modern Folk Müzigi sanatçisi olan Koç, on bes günde bir bu müzik toplulugu ile konserler veriyor.

1980’lerde Unkapani’nda çalisan Koç, Murat Gögebakan, Murat Kekilli gibi Anadolu rock icracilari için de aranjeler yapmis. Anadolu rock ve hayat felsefesi itibariyla kendisini en fazla etkileyen isimse Edip Akbayram. Hatirlarsaniz, Kekilli’nin ‘Bu Aksam ölürüm’ parçasi bayagi bir ses getirmis ve birtakim hassas insanlara, Goethe’nin “Genç Werther’in Acilari” etkisi yapmis ve onlari intihara sürüklemisti. Bu durumda parçanin aranjörü Koç’a, “Böyle bir seyi tahmin etmis miydiniz?” diye soruyoruz. Cevap: “çok tutulacagini biliyordum tabii.”

Uzun zaman Unkapani’nda çalismis Koç, 80’leri müzik piyasasinin en canli zamani olarak degerlendiriyor. O zamanlardan bu zamana pek çok sey degisse de, degismeyen tek sey iyi müzigin her daim dinlendigi. Ahmet Koç da müzik hayati boyunca hep daha iyisi ve daha farklisi için çalismis. ‘Yedi Karanfil’ üçlemesinin üçüncüsünde aranjörlük yapmis, sonra ‘Yediveren Anadolu’ isminde senfonik ögelerin agirlikli oldugu bir albüm hazirlamis. Ardindan 1998’de bir Anadolu rock çalismasi; ‘Yol Türküleri’ni yapmis. “1994-2004 arasi sürekli kendimi yenilemeye çalistim” diyor Koç. Iste son albümü ‘Paradoks’ta bu yenilenmenin son halini dinliyoruz. Insanlarin olasi, “Bu sarkilar da baglamayla çalinir mi?” tepkisine karsi, ‘Paradoks’ ismini vermis Koç albüme ama sonuç hiç de tahmin ettigi gibi olmamis. ‘Paradoks’un gidisati gayet iyi. “Paradoks, Türkiye’de enstrümantal bir albümün tiraj olarak da, begeni olarak da tutacagini gösterdi” diyor.

Baglama deyip de geçmemek lazim. ‘Paradoks’ta çesit çesit baglama sesi sunuyor bizlere Koç. Kisa sapli baglama, uzun sapli baglama, divan baglamasi, elektro baglama. Albümdeki Amr Diab’in ‘Tamally Maak’ sarkisinda bol bol divan baglama duyuyoruz örnegin. Bu baglamayi Orhan Gencebay’dan ödünç almis ve parçanin girisinde bir güzel çalmis.

Söyledigine göre, bizde divan baglama çalan çok insan yok ve Neset Ertas divan baglama kullanan önemli isimler arasinda. “Baglama inanilmaz bir ses sahasina sahip, akort düzeni kullanilmaya çok müsait. Teknik ve asil bir enstrüman” diyor Koç. ‘Paradoks’taki sarkilari nasil seçtigine gelince; açilis parçasi ‘Hasta Siempre’yi ilk olarak Buena Vista Social Club’tan dinleyen ve fazla dingin bulan Koç, parçayi daha bir güncel yapmak istemis ve öyle de yapmis. “Biliyorsunuz, Akdeniz ülkesiyiz. Altyapisini bol ritimlerle süsleyerek uzun sapli baglama, elektro baglama ve cura kullanarak yeniden yaptim parçayi” diyor.

Ardindan son günlerde elektro baglamasinin ne kadar popüler oldugunu anlatiyor. “Nazan öncel’in ‘Erkekler de Yanar’ parçasiyla unutulmus elektro baglamayi müzige yeniden kazandirdik” diyor. Koç’un baglamasiyla konuk oldugu diger isimler arasinda Göksel de var. Albümde özel olarak seçilmis parçalardan biri de ‘Morena de mi Corason’. Koç bu parçayi Robert Rodrigez’in Desperado’suyla tanimis.

El Mariachi filminin devami niteliginde çekilen filmde hatirlarsaniz Antonio Banderas ve Salma Hayek rol almisti. “Banderas filmde bunu çalar. Orada zor bir gitar solo vardir. Ben onu baglamayla çaldim ve çok yakisti. ‘Gönlümdeki Esmer’ demekmis Morena de ni Corason” diyerek coskulu buldugu parçayi anlatiyor. Albümdeki ilginç parçalardan biri de ‘Godfather’. Bu parçaya Italyan hali vermek için curayi mandolin gibi çalmis Koç ve sonuç itibariyla herkes oradaki enstrümani Italyan mandolini saniyormus.

Albümdeki en neseli parçayi da twist twist halleriyle ‘Surf Rider’ olarak belirlemis Koç. ‘Surf Rider’ için, “Eskiden surf gitarcilar varmis” deyince, öyleyse siz de ‘Sur baglamacisiniz’ diyoruz biz de. Bu arada ‘Paradoks’taki flüt ve piyanoyu da Ahmet Koç’un uzun zamandir birlikte çalistigi kardesi Ali Koç çaliyor.
 
Aktiviteleri

Güncellenme, 05-04-20-10:52

Perst unmnisode fertaserkertase
Aenean nonumauris hasellus portusci miums
penatib magnis dis parturient montes lauda iuotame
rem aperiam eaqea quae abnritatis et quasi.